back

Porota

Eva Čejková

Zakladatelka a CEO úspěšného start-upu Testuj.to. Zakladatelka komunity Ženy s.r.o.
Na FSV UK vystudovala obor Mediální studia a 10 let podnikala v oblasti PR a marketingu. V roce 2012 v průběhu své mateřské založila komunitu ŽENY s.r.o. Dlouhodobě se věnuje otázce podpory podnikání žen a spolupráce, synergií a sdílení mezi ženami. Zajímá se o trendy v oblasti nákupního chování, budování komunit a práce s mikroinfluencery.

Představte si, že jste znovu malá holčička, ale s neomezenými možnosti. Jakou hračku, po které jste v dětství toužila a nemohla ji mít, byste si koupila?

„V mém případě bych si pořídila zoologickou zahradu a ideálně tu opravdovou a kdyby to nešlo, tak bych chtěla takové hračky, aby všechna zvířata byla co nejvíce reálná, uměla komunikovat a mazlit se.“

Markéta Děrgelová

Divadelní, filmová, televizní herečka, nadšená sportovkyně a milovnice pohybového divadla. V dětství zpívala v souboru Bambini di Praga, a účinkovala Divadle Radar. Absolventka DAMU je od roku 2014 členkou Divadla na Vinohradech a současně s tím i stálým hostem LVC Company. Televizní diváci ji znají především jako Táňu Márovou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, nebo z dílny České televize jako Danu ze si seriálu Proč bychom se netopili. S manželem Patrikem Děrgelem mají syna Vavřince a dceru Miru.

Jaká byla v dětství vaše nejoblíbenější hračka a s čím si nejradši hrají vaše děti?

„Jako dítě jsem si nejraději hrála s panenkami a plyšáky. V tomhle ohledu jsem byla, myslím, typická holčička. Vymýšlela jsem si nejrůznější příběhy a svoje nejmilovanější do nich animovala.
Vavřinec je v současné době zapálený sportovec. Pobíhá po bytě buď s hokejkou, fotbalovým míčem, nebo florballovými rukavicemi a hlasitě moderuje zápas, který se mu hlavě právě promítá. Jinak si je ovšem schopný hrát se vším a nejvíc s tím nejméně pravděpodobným. Jeho fantazie je nekonečná.
Miřenka si ráda prohlíží knížky, tvoří, skládá puzzle a snad nejraději pomáhá s uklízením. Nejoblíbenější činnost je vyklízení myčky a věšení prádla. Myslím, že v jejím případě je tak nejvděčnější hračkou dětské nádobíčko a přelévání nekonečného množství vody. Ovšem absolutním favoritem jsou odrážedla všeho druhu. To je prostě top.“

Bára Hubená

Vedoucí oboru Design herních předmětů na Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové v Praze se hračkám a loutkám věnuje celý život. Na Střední uměleckoprůmyslové škole tvorba hraček a dekorativních předmětů, na DAMU absolvovala na Katedře scénografie alternativního a loutkového divadla. V letech 1993 – 2001 scénografka Dejvického divadla a od roku 2003 scénografka divadla LokVar je autorkou loutkových výprav také pro Naivní divadlo Liberec, Divadlo Alfa v Plzni a další. Od roku 2007 vede Dřevěnou dílnu a pravidelné kurzy pro děti.

Co je nejdůležitější vlastností dobré hračky?

„Dobrá hračka by měla mít vždy místo pro dětskou představivost.“

Martin Galbavý

Vystudoval FF UP v Olomouci a FSS MU v Brně, obor sociologie, psychologie a andragogika. Pracoval v různých zařízeních jako psycholog, psychoterapeut a lektor. Dlouhodobě působí v soukromé praxi v Praze a v Kolíně, kde poskytuje individuální psychoanalytickou psychoterapii dětem, dospívajícím a dospělým a rodinnou psychoterapii. Přednáší manželské s rodinné poradenství a psychoterapii na katedře psychologie FF UK v Praze. Má tři děti a miluje deskové hry.

Malé děti se často upnou na jedinou hračku, bez které neudělají ani krok, zatímco jiné klidně oželí. Proč si k některým hračkám vytvoříme hluboký vztah a schováváme si je třeba celý život?

„Může se jednat o několik variant. U nejmenších dětí se jedná většinou o „přechodový objekt“. To znamená o věc, která nám symbolizuje či zastupuje blízkou osobu (nejčastěji mámu). Dítě si tuto osobu ještě plně nedokáže udržet ve své mysli a tak potřebuje objekt, který bude danou osobu reprezentovat.
Vzpomínám si, jak jsem před léty vedl dcerku do školky a ona si sebou nesla koníka. Paní učitelka jí pak řekla, ať si ho příště nenosí, že takových koníků mají ve školce spoustu. Vůbec nepochopila, že nejde o koníka jako takového, ale o toho konkrétního koníka, který symbolizuje propojení s domovem.
Oblíbená hračka tedy většinou reprezentuje emoční propojení s nějakou osobou, místem či situací.“

Romana Böhmová

Vystudovala ekonomiku, ale už od 18 let se naplno věnuje práci v rodinném obchodě s nábytkem, kde se stará o internetový obchod. Už více jak devět let se věnuje i foodblogu Na skok v kuchyni a z jejího koníčku se postupem času stala práce. Na svém blogu také vydává online magazín, ve kterém najdete nejen recepty, ale i tipy na cestování, péči o pleť a krásu nebo rozhovory se zajímavými osobnostmi. Svůj volný čas věnuje nejraději rodině, cestování a tvorbě kreativního obsahu na sociální sítě.

Děti mají díky své fantazii téměř neomezené možnosti, dokážou si hrát s čímkoliv a zabavit se na dlouhou dobu. Vytvořil si někdy váš syn hračku, která vás překvapila?

„Můj syn Vojta měl jednu dobu ve veliké oblibě Addamsovu rodinu. A nejoblíbenější postava byla VĚC. To je ta chodící ruka, kterou každý z vás určitě taky zná. Jednoho dne přišel úplně sám s tím, že si vyrobil z ruličky od toaletního papíru kousek té ruky, přilepil si ji na svou a začal imitovat oblíbenou postavu. Představivost našich dětí je neskutečná.“

Josefina Masopustová

Téměř 14 let pracuje v různých pozicích pro největší český server pro rodiče eMimino. Stále se učí od uživatelek a čtenářek a dalo by se očekávat, že ji tato práce na mateřství připravila, ale není tomu tak. Jako maminka dvouleté Karolínky se pořád má co učit a každý den narazí na něco nového a nečekaného. O to více si cení podpory ostatních rodičů a komunity webu a je vděčná za sdílení a nezištné rady.

Co rodiče zajímá nejvíc, pokud se ptají diskutují na vašem webu o hračkách?

„U nás na webu je opravdu velká komunita maminek od novorozenců, přes batolata, až po předškolní a školní děti. Společným jmenovatelem dotazů je to, jak se vyhnout líbivým trendům na sociálních sítích a pořídit hračku, která nebude doma jen zabírat místo a dítě si s ní opravdu dlouhodobě vyhraje.“